Dark Side Podcast

V Dark Side Podcastu si povídáme o pohybu, cvičení, stravě a všem, co souvisí se zdravým životním stylem. Od základů se snažíme vysvětlovat, jak funguje lidské tělo a dávat praktické tipy, které může každý ihned zařadit do svého života. Rovněž si zveme hosty ze zajímavých oborů, se kterými vždy dáme nejprve trénink zaměřený na různé cíle a poté pokecáme. Jednou za měsíc taky pravidelně odpovídáme na vaše dotazy.

Najdete nás na:

Díly podcastu

6.3.2024
Výbušnost a rychlost
Deset let zpátky většina lidí v posilovně cvičila kulturistický trénink... dneska už se naštěstí na pohyb díváme více komplexně! Stále ale často v tréninku chybí rozvoj výbušnosti - k čemu je dobrá? Měl by ji cvičit každý? Není to nebezpečné?
7.1.2024
Pohybový restart pro začátečníky
První letošní díl byl věnovaný lidem, kteří se cvičením začínají - dozvíš se například co cvičit, když začínáš a jakým pohybovým dovednostem se chceš věnovat. Povíme si také, jak je strukturovaný tréninkový plán lekcí Pohybový Restart.
25.12.2023
Vánoční speciál DSM Core týmu
Máme po Vánocích a tak přichází ideální období na zhodnocení uplynulého roku a stanovení plánů na ten nadcházející. Nějak se nám ten tým však od minula rozrostl a proto jsme se letos rozhodli vzít vás do zákulisí naší firmy pouze v CORE TÝMU.
17.11.2023
Bolest, zranění a rehabilitace
Bolest patří k životu, a proto je důležité vědět, jak s ní pracovat. Tentokrát jsme si tudíž s fyzioterapeutem Filípkem povykládali o rehabilitaci, fyzioterapii a celkově přístupu ke zranění.
16.10.2023
Nejčastější fitness mýty o cvičení a tréninku
Hard work beats talent!? Cvičení na strojích je špatné!? Cvičit střed těla izolovaně nedává smysl!? Svalovka po tréninku je znakem kvalitního tréninku!? Abych nebyl zkrácený, musím si dát stretching na konci tréninku!? Bořiči mýtů - Robko a Kamča - jsou tady!
2.10.2023
Pohybový (re)start - začni cvičit správně
Proč se musíme hýbat a co je to vlastně pohyb? Co nám to přinese? Jak na pohybový restart, aby to bylo dlouhodobě udržitelné? Jak vypadá ideální stav fyzické aktivity? Jaké jsou nejčastější chyby začátečníků? To vše a mnohem víc v Dark Side Podcastu.
11.7.2023
Bolest (chronická/akutní/po tréninku, prevence, řešení)
Zranění a bolesti k životu zkrátka patří, ať už se nám to líbí, nebo ne ... i proto stojí za to, věnovat díl mozku a bolestem pohybového aparátu, abychom aspoň základně pochopili, jak bolest funguje, proč vlastně vzniká, jak ji můžeme předcházet a jak s ní pracovat, když už se objeví.
21.5.2023
Spánek a cirkadiánní rytmus
Proč vlastně spíme, jaké existují fáze spánku a kolik hodin bychom měli spát v závislosti na věku? Co se s tělem děje při nedostatku spánku a jak je to s „dospáváním“ o víkendu? Nezaměříme se však pouze na samotný spánek, ale celé téma cirkadianního rytmu, díky čemuž snadněji pochopíte třeba i to, proč se ráno budíte bez energie.
15. 5. 2023
Úvod do silového tréninku (stroje, činky nebo vlastní váha)
Dnes už se přesuneme více do oblasti cvičení a konkrétně bude řeč o silovém tréninku! Co to vůbec je, pro koho je vhodný, jaké má benefity a jaká sebou naopak přináší rizika?Rovněž si probereme základní formy silového tréninku, řekneme si jaké jsou mezi nimi rozdíly a zjistíte, zda jsou posilovací stroje opravdu tak špatné...
3. 4. 2023
Otužování (benefity, jak postupně začít, na co si dát pozor, hnědý tuk)
Co tě nezabije, to tě posílí - a u otužování to platí dvakrát! Člověk totiž není evolučně zvyklý na to, aby byl 365 dní v roce konstantně ve 22 stupních. I když otužování může pro mnohé znít děsivě, po poslechnutí tohoto dílu Dark Side Podcastu to zvládne opravdu každý!
19. 3. 2023
Hormony (kortizol, testosteron, estrogen, inzulin a cukrovka)
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se v určitých momentech cítíte unavení, jindy zase nabuzení, hladoví nebo náladoví? Mohou za to vaše hormony! Povíme vám, co to hormony jsou, k čemu slouží, jak je můžeme rozdělit a podrobněji si rozebereme ty nejdůležitější z nich.
5. 3. 2023
Úvod do fungování těla (CNS, neurotransmitery, hormony, mikrobiom)
Na sociální sítě dáváme různé tipy, ale často zmiňujeme, že každý člověk je v něčem individuální a na každého může fungovat něco trochu jiného. V tomto úvodním díle si tedy nastíníme, jaké funkce a procesy v lidském těle probíhají.
5. 2. 2023
Jak zhubnout, jak nabrat svaly

Dva z hlavních důvodů, proč většina lidí začne cvičit - hubnutí tuků a růst svalů. Pusť si dnešní díl a zjisti efektivní návod a praktické kroky, abys těchto cílů dosáhnul bez zbytečných přešlapů.
4. 1. 2023
Základy výživy (počítání kalorií, makro a mikroživiny, doplňky stravy)
S novým rokem přichází mnoho lidí s předsevzetím se sebou konečně něco začít dělat (zhubnout, nabrat svaly apod.). I proto jsme se rozhodli nahrát díl o výživě, ve kterém vám mimo jiné poskytneme kompletní návod co dělat, když chcete změnit styl stravování, tak abyste s tím po týdnu neskončili.
12. 12. 2022
Jak začít cvičit a udržet si pokrok

V minulém díle jsme si probrali základy, které může každý z nás dělat, aby postupně vrátil do těla pohyb. Dnes už se přesuneme k samotnému cvičení, protože si povíme konkrétní návod, jak začít cvičit a praktické tipy, aby sis i jako pokročilý udržel pokrok.
Náhled podcastu
7. 11. 2022
Jak správně začít, pokud se sebou chceme něco dělat (pohyb, strava, návyky)
Dnes přejdeme k více praktickým věcem - nastíníme konkrétní kroky pro kvalitní a udržitelný životní styl (+ čemu se vyvarovat, abychom nevyhořeli) pro většinovou populaci. Řeknem si, jak by mohl vypadat den v tom ideálním stavu (ranní/večerní rutiny).
Náhled podcastu
10. 10. 2022
Lidstvo a pohyb, proč a jak bychom měli cvičit, názor na dnešní fitness
V první trenérském díle si Robko s Oldou povídají o tom, jak vnímají dnešní svět a vztah populace k pohybu, ale také jaká je situace na fitness scéně a mnoho dalšího. Jako bonus dostanete pár tipů, co dělat, abyste se dlouhodobě udrželi fit!
16. 5. 2024
MARTIN ITERSKÝ (moderní hypertrofie, kondiční trénink sportovců a gen-pop)
Naším dnešním hostem je Martin Iterský - bývalý kondiční trenér hokejové Komety Brno, HC Sparta Praha, působil i v KHL a má za sebou také spolupráci s národním týmem. Mimo to je zakladatelem D.TALE ACADEMY, která má na starosti vzdělávání fitness a kondičních trenérů.
29. 4. 2024
DOMINIK KODRAS (trénink sportovců a veřejnosti, kvalita trenérů v ČR)
Domča, jakožto bývalý kondiční trenér české hokejové repre, je velmi inteligentní a ambiciózní kluk, který se na S&C scéně pohybuje už nějakou dobu, a proto byli s našim Kamčou na podobné vlně.
15. 4. 2024
FYZIOKRITICKY Ondřej Prudil: Je bolest špatná?
Ondra je fyzioterapeut, který se ve své praxi věnuje převážně rekreačním a profesionálním sportovcům, má však i bohatou zkušenost s rehabilitací u široké veřejnosti.
3. 7. 2023
MARTIN VYKOUŘIL z ForActiv: Doplňky stravy
Jsou suplementy nutností pro každého, nebo pouze pro sportovce? A nestačí prostě jen jíst zdravě? Na co je důležité dívat se u výběru suplementů - jak třeba poznat kvalitní protein, nebo kterou formu hořčíku zvolit? Na to všechno a mnohem víc nám odpoví vedoucí brněnské pobočky našeho dlouholetého partnera ForActiv - Marťas.
11. 6. 2023
LUCIE KULIŠŤÁKOVÁ: Genetika (sportovní predispozice, zranění, demence)
Naše Membersačka Lucka pracuje a studuje molekulární biologii a genetiku. Svou disertačku má zaměřenou na souvislosti mezi geny a  neurodegenerativními onemocněními. V práci se pak zabývá sportovní genetikou a tím, co vše mohou naše geny ovlivňovat (a že je toho fakt hodně!).
28. 5. 2023
JARDA TOBIŠKA: Trenéři v ČR se nemají rádi ...

Tentokrát k nám přijal pozvání mladý ambiciózní S&C trenér STACA - Jarda Tobiška. V podcastu se dozvíš mnoho zajímavých informací jak o jeho osobním životě (sportovní historie, tréninky teď, vzdělávání), tak o práci (jak se dostal ke coachování, STACA, běžný pracovní den, spolupráce s profisportovci.
17. 4. 2023
JIŘÍ PROCHÁZKA: Rehabilitace ramene, sláva, setkání s Conorem, mimozemšťani a psychedelika
Do Dark Side Podcastu přijal pozvání nejlepší český MMA bojovník, UFC champ a velmi inspirativní člověk Jirka Procházka. S Robkem probrali jeho tréninky, stravovací návyky a spánkovou rutinu. Dostali se třeba i k psychice a k tomu, co s ním dělá sláva, či jakou největší lekci si odnesl z klece. VÍTĚZSTVÍ, VŽDY!
10. 4. 2023
MATĚJ RAGNAROK PELLA: Kettlebell a veganství

Vikingský speciál je tady! Tentokrát k nám přijel Robkův bývalý učitel a majitel Ragnarok gymu Matěj, který se specializuje hlavně na kettlebelly. Kromě kettlebellu se kluci věnovali i tématu motivace do tréninku a vysvětlení Ragnarok filozofie. Na závěr Robko zjistil, jak to bylo s Matějovým (ne)jezením masa.
27. 2. 2023
PATRIK SEMERÁK: Pohyb by tě neměl bolet!

Tentokrát do podcastu zavítal majitel centra Movement & Therapy, který je kvůli jeho postojům k biomechanice pohybu pro mnohé kontroverzní osobou. Dozvíte se: jak by se měl hýbat zdravý člověk, podle čeho poznat, že se hýbu špatně, jak se vychytat, či která z metod je nejlepší (DNS, SM systém, GOATA)!
6. 2. 2023
LENIE HUŇKOVÁ: Poledance, flexibilita a hypermobilita

Prvním letošním hostem byla poledancerka Lenka, která nám povyprávěla  čemu se ve své práci věnuje, jaká je historie a jaké existují druhy tohoto umění. Poradila nám odkud čerpá informace (DNS, …) a jak vnímá rozdíl mezi stretchingem a flexibilitou. Na závěr také sdělila, co byl pro ní GAMECHANGER!
28. 11. 2022
PETR MOJEVIZE: Po tréninku by se člověk měl cítit lépe než před ním!

Dalším hostem našeho podcastu byl Petr Mutinský, který stojí za projektem MojeVize. V podcastu se dozvíte jak vnímá společnost a její vztah k pohybu, či jakým způsobem trénuje lidi. Navíc poskytne několik praktických tipů, jak udržet své tělo i mysl v pohodě.
Náhled podcastu
31. 10. 2022
RADEK FARSKÝ: Jak vypadá život profesionálního basketbalisty, jak se liší příprava v ČR a zahraničí
Hostem našeho podcastu byl profi basketbalista Radek Farský, aktuálně hrající za BK Opava, který má za sebou i angažmá v zahraničí. Jak vypadá den profisportovce a v čem se liší tréninky v ČR a Řecku - to a mnohem více se dozvíte v dnešním díle!
Náhled podcastu
3. 10. 2022
HONZA STACH: Jak se zbavit bolavých loktů, život grapplera a trenéra špičkových zápasníků
Pilotní díl našeho nového podcastu a rovnou s grapplingovým králem Honzou Stachem! S Robkem si pokecali o tom, co dělat při bolesti loktů, o zápasení, ale i o trenérské činnosti a jiných pikantnostech.

4. 6. 2023
Kdy pít poslední kávu? Je důležité kdy jíme? Jak zlepšit trávení?
Je tady nový měsíc a s ním i nový díl otázek a odpovědí! Dnes se dozvíte, kdy pít poslední kávu, aby nedošlo k narušení kvality spánku? Zda je důležité dbát i na čas (timing), kdy jíme, nebo je důležité jen to, kolik toho sníme a proč? V souvislosti se stravou si povíme jak poznat kvalitu trávení a čím ho podpořit. Na závěr dostanete tipy na suplementy, které dokážou podpořit fyzickou i mentální výkonnost.
13. 2. 2023
Crossfit - zdraví vs. výkon? BCAA nebo EAA? Foam roller, ...
V dnešním díle jsme se podívali, zda je lepší suplementovat klasické BCAAčka, nebo raději sáhnout po  EAA. Prodiskutovali jsme crossfit a obecně jak se díváme na cvičení pro zdraví a pro výkon. Zodpovíme i to, zda se při tréninku kontrolovat v zrcadle; jestli je foam roller (pěnový válec) opravdu spása všech vašich bolestí a co dělat, abyste se vyvarovali obáváného jojo efektu.
24. 12. 2022
Vánoční speciál se všemi Dark Side Coaches
Jako oslavu našeho skvostného týmu jsme nahráli společný díl Otázek a odpovědí. O každém z nás se dozvíte: Jaký je náš nejsilnější okamžik roku 2022; Co se nám naopak nejvíc nepovedlo; V čem jsme se nejvíce posunuli; Co bychom dělali, kdybychom nebyli součástí Dark Side; Co nám nejvíc pomáhá na regeneraci; Jaké máme trenérské vzdělání a odkud čerpáme informace apod.
Náhled podcastu
14. 11. 2022
Jaký protein si koupit? Jak přirozeně zvýšit testosteron?

Vy se ptáte a my odpovídáme! V dnešním díle jsme mimo výše zmíněných otázek rozebírali i témata jako - co je (para)sympatikus a jak ovlivňuje náš život, či od koho čerpáme inspiraci. Pokud i vy máte nějaké otázky, neváhejte nám napsat a my je příště proberem.
Náhled podcastu
17. 10. 2022
Jak postupovat po zranění, Co (ne)dělat hned po tréninku? Striktní dodržování plánu
Vy se ptáte a my odpovídáme! V dalším díle odpovíme na dotazy - jak postupovat hned po zranění a jestli je dobré nedělat vůbec nic. Poskytnem pár tipů, co dělat po tréninku, abychom podpořili  regeneneraci a rozeberem, jestli dlouhé pauzy svědčí o flákání.
16. 6. 2024
Na konci každého tréninku si musíš dát protahovačky, jinak budeš zkrácený
STRETCHING, jedno ze stále žhavých témat na fitness scéně. Někdo doporučuje pasivní protažení po každém tréninku, někdo dokonce před tréninkem, jiní toto slovo nechtějí ani slyšet.
1. 6. 2024
Nechci jíst ve stravě tuky, tlustý už jsem dost
Měli bychom se opravdu tukům ve stravě vyhýbat a v obchodě vždy sáhnout po odtučněné variantě?
15. 5. 2024
Nechci zvedat činky, ať nejsem pomalý...
Bojíš se, že jakmile sáhneš na činku, automaticky budeš pomalý a nemotorný? Chceš rychlost? Trénuj rychlost! Ale neboj se zdvihání závaží a silového tréninku. Správně nastavený odporový trénink může tvoje snahy podpořit.
1. 5. 2024
Ženy by neměly posilovat, jinak se z nich stanou svalnatá monstra
Objevují se názory jako “těžké váhy jsou pro ženy nevhodné” nebo “když budu posilovat, budu vypadat jako chlap”… rádi bychom tímto reelskem vypíchli aspoň některé benefity, které silový trénink pro lidské tělo přináší.
13. 4. 2024
Vajíčka vůbec nejsou dobré, protože obsahují hodně tuků a cholesterolu
… APRÍÍÍL. Přestože vejce obsahují tuky i cholesterol, tak jejich zdravotní dopad na zvýšený krevní tlak nebo hladinu cholesterolu v krvi je odlišný oproti vysoce průmyslově zpracovaným potravinám!
13.4.2023
Když chceš zlepšit lifestyle, musíš ze dne na den změnit vše
Pro mnohé je první jarní den další příležitostí pro nový začátek! Bacha ale na radikální změny životního stylu. Ty totiž často nikam nevedou, protože nejsou dlouhodobě udržitelné. Pamatuj, že zdravý životní styl není cíl ale cesta!
15. 2. 2023
Stačí nosit korektor páteře a zbavíš se všech bolestí zad
Opravdu si myslíš, že když většinu dne prosedíš shrbený, tak tvé tělo spasí nošení korektoru páteře? Bylo by krásné, kdyby člověk nemusel nic dělat, jen by na sebe oblékl cool pomůcku a všechny jeho problémy by bez námahy byly pryč ... takhle to v životě ale nefunguje.
1. 2. 2023
Po vysazení doplňků stravy ztratím všechny vydřené svaly
Ať už mluvíme o gaineru, proteinu či kreatinu - vše jsou to doplňky stravy tzn. stravu jen doplňují. Nejedná se o žádné zázračné přípravky, díky kterým bys nabral kila svalů přes noc. Pořád je nejdůležitější jak se stravuješ, zda správně regeneruješ a jak máš nastavený trénink.
18. 1. 2023
Během dne musíš jíst každé tři hodiny, jinak tělo začne spalovat svaly
Je pro hubnutí tuků nejlepší jíst pravidelně 6 malých jídel? Musíš jíst každé 3 hodiny, aby ses nedostal do katabolismu a svalová tkáň se ti nezačala rozpadat před očima? Ale opravdu je strach z toho, že se stane něco hrozného opodstatněný?
4. 1. 2023
Existuje univerzální tréninkový plán, který je pro všechny nejlepší
Lidé často hledají svatý grál tréninku či nejlepší možný plán, který zvládne vše najednou, vydrží navždy a nemusí se přizpůsobovat ... jak krásné by to bylo. Pamatuj ale, že neexistuje jeden dokonalý rozpis pro všechny, existují však univerzální principy dobrého tréninku.
21. 12. 2022
Celý rok musíš držet striktní disciplínu a nepolevit ani na den

Někteří lidé si nedokážou užít ani ty Vánoce … stresují, že pokud na týden úplně vypnou a vypadnou z disciplinovaného stavu, ztratí veškeré svaly, které tak pracně přes rok vybudovali! Jak se tedy přes svátky chovat, aby sis je maximálně užil? Máme pro tebe 5+1 tipů!
14. 12. 2022
Čím větší svalovka den po tréninku, tím kvalitnější trénink

No pain, no gain! Hlavní heslo celého fitness odvětví. Jak je to ale doopravdy? Musím pokaždé na druhý den sotva vstát z postele, abych si řekl, že trénink stál fakt za to, nebo existují jiné faktory, které určují kvalitu tréninku? Pojďme si tak milovanou svalovici rozebrat.
7. 12. 2022
V každém tréninku musíš jet hlavní cviky
Trénink noh bez zadních dřepu není trénink - pravda nebo fikce?! Většina lidí tvrdí, že pokud v tréninku neodjedou základní cviky, netrénují efektivně … to však nemusí být vždy zcela pravda. Proč a kdy se hodí zařadit spíše izolované cviky? To se dozvíš v příspěvku!
30. 11. 2022
Když budu cvičit břicho, zhubnu tuk na břiše
Jak mám zhubnout to zatracené spodní břicho? Jsou lepší sklapovačky nebo plank? Zbavit se nepříjemné pneumatiky na břiše, tak aby se člověk při sezení necítil jako vorvaň, je cílem pro velkou část cvičící populace. Jak na to? Lze spalovat tuk lokálně?
23. 11. 2022
Pokud se zraníš neměl bys vůbec cvičit
Pokud se zraníš, nemusí to hned znamenat dlouhé nicnedělání! Samozřejmě vždycky záleží na typu zranění (je blbost rozhýbávat zlomeninu), ale pokud jde například o výron kotníku, pohyb ti může pomoct! Vždy však poslouchej své tělo a nikdy nechoď přes bolest!
16. 11. 2022
Trénink flexibility tě dělá slabým
Asi jsi už někdy slyšel, že trénink flexibility dělá tvé klouby a tělo slabé, a že proto by ses mu měl vyvarovat … Jak už to bývá, i toto tvrzení je přehnané a vytržené z kontextu! Pojďme si říct, proč se flexibility bát nemusíš a jak trénink flexibility do své praxe zařadit.
9. 11. 2022
V každém tréninku musíš jet až do selhání
Z každého tréninku musíš odcházet po čtyřech rozsekaný ... nebo ne? Lidé mají často pocit, že pokud se na každém tréninku totálně nezničí, nedělají pro svůj progres dostatek. Proč to nemusí být pravda? A jak nastavit správnou intenzitu cvičení?
2. 11. 2022
Při dřepech je vždy potřeba opasek
V posilovnách často můžeme vidět lidi, kteří nosí opasek celý trénink (i u cviků, u kterých nijak nevyužijí jeho účel - sedí na strojích, leží na lavičce). Většinou se tak děje u těch, které nezajímá ''funkčnost'' těla, ale pouze estetika a proto se zaměřují na povrchové svaly. Je to správně?
26. 10. 2022
Začátečníci by měli cvičit hlavně na strojích
Se začátkem roku se do fitek nahrne nespočet motivovaných začátečníků, kteří si předsevzali, že letos už to fakt vydrží déle než týden! Postupně obsadí všechny stroje, které jim zrovna přijdou do cesty a pumpují, pumpují a pumpují … Je však takový přístup pro začátečníka úplně ideální?
19. 10. 2022
Na střed těla stačí udělat pár sklapovaček na konci tréninku
Ve fitness světě panuje mýtus, že pro vychytaný střed těla a pekáč buchet ti stačí udělat 100 sklapovaček na konci tréninku. Core však netvoří pouze “sixpack” a také ho nevybudujeme pouze pomocí sklapovaček. V tomto příspěvku si danou problematiku rozebereme více do hloubky!
12. 10. 2022
Plný rozsah pohybu je nebezpečný
Málokdo už dnes tvrdí, že kliky je třeba dělat jenom do poloviny. Už si uvědomujeme, že práce v plném rozsahu (range of motion - ROM) má mnoho výhod. Existuje však stále několik cviků, u kterých panuje určitá nejistota - typicky dipy. Pojďme si říct, jak to s nimi je!
5. 10. 2022
Koleno nikdy nesmí před špičku
“Koleno nesmíš dávat u dřepu před špičky, jinak ho přetěžuješ a odpálíš si vazy!” Tak tuto větu slyšel snad každý, kdo někdy navštívil fitko. Každého nováčka spolehlivě vyděsí, protože nikdo si samozřejmě nechce poškodit kolena. Jak tomu je ale doopravdy?